شنا بهترین ورزش است به شرط آنکه...

شنا يكي ازمفرح ترين ورزشهاست و در هر سني مي توان از فوايد آن بهره مندگرديد . براي جلوگيري از صدمات جاني و حفظ بهداشت اعضاي مختلف بدن مانند پوست ، مو ، چشم ، گوش ، اندامهاي تناسلي ، ريه ، سينوس ها ، دستگاه گوارش در موقع استفاده از استخر و يا شنا در ساير آبها بايستي بعضي نكات را رعايت كرد كه در ضمن اين مقاله به آن اشاره خواهد شد .

 

شنا از كودكي تا پيري و به قولي از گهواره تا گور مفيد و قابل استفاده است زيرا بدون آنكه به عضلات و مفاصل فشار زيادي وارد كند سبب به كار افتادن تعداد زيادي از عضلات دست و پا و مفاصل مختلف گرديده ، مفاصل را نرم و عضلات را قوي مي نمايد . شنا سبب سوختن مواد غذايي و جلوگيري از چاقي و باز شدن ريه ها و اكسيژن گيري كافي و سرعت گردش خون و خون رساني كافي به اعضاي مختلف مي گردد شنا سبب رفع خستگي ، خواب راحت و آرامش اعصاب مي شود .

 

شنا در مورد كودكان احتياط فراوان لازم دارد . بسياري از مرگهاي ناگوار در اثر خفگي بچه ها در آب بدون در نظر گرفتن احتياتهاي لازم مي باشد .

 

هرگز و به هيچ عنوان كودكان را در مقابل آب حتي اگر كم عمق باشد تنها نگذاريد .

 

بايستي آنها را به دستشويي برد تا در اثر ترس و اضطراب و خستگي يا سردي آب دچار دل درد و احيانا دفع بي اختيار مدفوع در آب نگردند .

 

از خوردن و آشاميدن و جويدن آدامس در هنگام شنا بايستي جدا" خودداري كرد زيرا ممكن است سبب خفگي حتي در يك شخص شناگر گردد ، به خصوص خانمها چون عادت به جويدن آدامس دارند ممكن است آن را فراموش كرده و هنگام شنا دچار خطر گردند

 

در مورد بزرگسالان نيز در صورتيكه مبتلا به اسهال بوده اند بايستي تا بهبودي كامل از رفتن به استخر خودداري نمايند زيرا انواع اسهالها مانند اسهال ميكروبي ، ويروسي ، و انگلي از راه آب قابل انتقال مي باشد . همچنين مبتلايان به زردي از نوع هپاتيت       تا بهبودي كامل بايستي از شنا در استخر خودداري نمايند زيرا ويروس آن از راه آب قابل سرايت به ديگران مي باشد .

 

خوردن آب استخر به علت آلودگي ميكروبي و شيميايي چه عمدي باشد و چه سهوي خطرناك است و بايستي از آن پرهيز كرد .

 

پريدن آب در گلو و به عبارت ديگر وارد شدن آب در مجاري هوايي و سرفه كردن خطرناك بوده و بايستي هر چه رودتر شخص خود را به كناره استخر برساند و تا قبل از طبيعي شدن وضع از شنا كردن خوداري نمايد.

 

در مورد خانمها چنانچه دچار ترشح يا خارش و يا هر گونه ناراحتي زنان و موقع پريود آنها باشد بايستي از رفتن به استخر خودداري نمايند زيرا هم سبب آلودگي آب استخر مي گردند و هم باعث آلودگي بيشتر خود آنها به ميكروبهاي جديد مي گردد زيرا در موقع مريضي و پريود دستگاه تناسلي زن آسيب پذيرتر از ساير مواقع مي باشد .

 

حاملگي اتفاقي در آب استخر و سونا و جكوزي و غيره قابل پذيرش نيست زيرا اسپرم مرد گرچه شناگر بسيار قابلي است و در تمام طول دستگاه تناسلي زن از واژن و گردن رحم و رحم تا لوله هاي رحمي شنا كرده و خود را به تخمك زن رسانده و سبب بارور شدن او مي گردد اما اسپرم توانايي شناكردن در آب و رسيدن به دستگاه تناسلي زن را ندارد

 

شنا در ايام حاملگي بسيار مفيد است ، در سه ماه اول حاملگي اگر شخص شناگر باشد به همان منوال سابق مي تواند به شنا ادامه دهد و اگر شنا بلد نباشد حتي در اين موقع مي تواند به آرامي فن شنا را فرا گيرد .

 

در سه ماه دوم حاملگي باز شنا كردن بلامانع مي باشد واما در سه ماه سوم حاملگي بايستي ضمن شنا از خستگي شديد خودداري كرد . شنا در سه ماه سوم با تقويت عضلات پشت و قفسه سينه انحناء بوجود آمده در ستون فقرات به واسطه بزرگي شكم را اصلاح مي نمايد . همچنين شنا كردن در حكم ماساژ بسيار مفيد براي پستانها بوده و پستانها را شكيل و آماده شير دادن مي نمايد خانمهاي حامله به تناسب بزرگ شدن شكم بايستي در هنگام شنا از لباسهاي گشادتر و متناسب با رشد شكم استفاده نمايند شنا كردن در استخر با رعايت موازين ضد عفوني سبب انتقال بيماري نمي گردد ، اما اگر آب استخر به قدر كافي ضد عفوني نباشد و يا افراد از حوله و مايو و دمپايي يكديگر استفاده نمايند انواع بيماريهاي قارچي پا و كشاله ران و بدن عارض مي گردد . ضمنا اگر آب استخر كاملا ضد عفوني نباشد انواع اسهال و ناراحتي چشم و التهاب مجراي گوش به وجود مي آيد

 

در مورد دريا و رودخانه و بركه ها و سدها تمام مسائل گفته شده در مورد استخر اعم از آلودگي آب به بعضي از انواع ميكروب و انگل و آلودگي شيميايي ممكن است موجود باشد ضمن انكه اين آب ها نه فقط براي خردسالان بلكه براي بزرگسالان و نه تنها براي افراد ناوارد بلكه براي شناگران حرفه اي هم مي تواند خطرساز باشد و يكي از گرفتاريهاي بزرگ ما از دست رفتن تعدادي از جوانان عزيز و عزادارشدن خانواده آنها هر سال در آب درياست كه فاجعه اي بزرگ ولي قابل بررسي و جلوگيري است .

 

خارش آكوازنيك (خارش حاصل از آب ) با كهير هاي حاصل از آب تفاوت دارد يعني در اينجا خارش شديد بعد از تماس با آب حاصل شده ولي ضايعات كهيري همراه آن موجود نيست . علت خارش حاصل ازآب معلوم نيست ولي با بعضي بيماريها مانند پلي سيتمي ورا ، ميلوديسپلاستيك سندرم و ژوونيل گزانتو گرانولوما همراهي دارد . بيماران مبتلا به اين ناراحتيها معمولاو به خصوص بعد از يك حمام گرم يا دوش گرفتن دچار خارش شديد و ناگهاني مي گردند كه با خارش كوتاه مدت وگذراي پيران پس از حمام فرق دارد زيرا  خارش  پيران پس از حمام در اثر خشكي پوست بوده و استفاده از پمادهاي  نرم كننده سبب بهبوده انها مي گر دد.

 ياد آور مي شود تماس مداوم و همه روزه موي سر با كلر و آب ، سبب صدمه به لايه خارجي  مو و از دست رفتن رطوبت طبيعي آن و در نتيجه خشكي مو مي شود . خشكي مو باعث شكستن و گره خوردن ، و بد حالتي و بد شانه شدن و از دست رفتن شفافيت و جلاي طبيعي مو مي گردد ، به طوري كه موها حالت زيبايي و شادابي خود را از دست داده ، منظره اي تيره ، مات و مرده پيدا مي كند و به سختي مي توان آنها را منظم و يا ارايش نمود . از طرفي براي جلوگيري از باقي ماندن كلر در سطح پوست و موها و از بين بردن بوي نامطبوع و اثر تحريكي آن لازم است بعد از شنا موها را شستشو و با ملايمت شانه كرد گرما و آفتاب شديد هم موجب صدمه و خشكي پوست و مو هر دو مي گردد لذا مراقبت پوست و مو در مقابل نور آفتاب بايستي به نحو احسن مورد توجه باشد . براي جلوگيري از صدمه به موها رعايت نكات زير ضروري است :

 

1-اگر موهاي شما بلند است بهتر است از كلاه در هنگام شنا استفاده نماييد و در هر حال بعد از استخر بايد موها را با يك شامپو مناسب و ملايم شست و شو داد و چون موي همه افراد از نظر چربي ، خشكي ، شوره ، فر ، رنگ و ضخامت يكسان نيست نمي توان شامپوي خاصي را به همه افراد توصيه كرد و بهتر است در اين خصوص با پزشك متخصص پوست ومو مشورت گردد يك بار شستشوي مو با شامپو مناسب كافيست و هرگزنبايد وسواس به خرج داده و موها را بعد از شنا دو تا سه بار شامپو كرد . برعكس ، آبكشي موها بايد كامل و دقيق صورت گيرد به طوري كه هيچ گونه باقي مانده اي از كلر و شامپو در سطح موها بر جاي نماند .

 

 2-بعد از شامپو كردن بهتر است از يك حالت دهنده  استفاده كرد . مصرف حالت دهنده سبب رسوب يك لايه نازك و نامريي بر روي مو شده مانع خشك شده و از دست رفتن رطوبت و شفافيت آن مي گردد ضمن آنكه به مو قوام و حالت مي دهد و شانه كردن آن را آسان تر مي كند . اگر خشكي مو بيش از حد است بايستي قبل از آنكه موها كاملا خشك شود به جاي كانديشنر از روغن هاي مخصوص استفاده كرد . البته بايد از مصرف روغن هاي سنگين و پرچرب و وازلين خودداري كرد زيرا ممكن است سبب جوش هاي شبيه غرور جواني             در پوست سر و بخصوص بالاي پيشاني گردد . استفاده از ژل و پمادها و اسپري هاي فراوان و متنوع كه براي اين كار تهيه شده است بلامانع است .

 

3-موي سر را بايد با فشار ملايم و سبك حوله خشك كرد زيرا موي خيس خيلي شكننده و آسيب پذير است و خشك كردن مو با حركات شديد حوله موجب صدمه بيشتر به آن مي گردد . به علاوه حتي الامكان از سشواركردن موها بايد خودداري كرد زيرا گرماي آن سبب صدمه به لايه خارجي و محافظ مو گرديده و سبب خشك شدن هر بيشتر آن مي گردد .

 

4-بايد مو را به نرمي و با حوصله شانه كرد . بايد فاصله دندانه هاي شانه زياد و نوك دندانه ها گرد و كاملا صاف باشد . هرگز از شانه هايي كه دندانه هايي تيزو ناصاف دارند استفاده نكنيد . در مورد برس هم نكات فوق بايد رعايت گردد . براي از بين گره و يا توي هم رفتگي هاي موها بايستي به آرامي و برعكس يعني از طرف نوك مو به طرف ريشه آن را شانه زد .

 

5-در فصل شنا بهتر است موها را ساده و كوتاه سلماني كرد به طوري كه منظم كردن مكرر آن احتياج به دستكاري زياد نداشته باشد . بهتر است از رنگ كردن ، فر كردن و صاف كردن مو به خصوص در فصل شنا خودداري و يا ان را توسط افراد با تجربه انجام داد تا موجب صدمه اضافه به پوست و موي سر نشود .

 

در انتها به دو نكته مهم اشاره مي كنيم :

 

1-بايد از ورود افراد مبتلا به ضايعات قارچي پوست بدن و پا و كشاله ران و يا افراد مبتلا به زگيل قبل ازمعالجه به استخرهاي عمومي جلوگيري گردد .

 

2-رعايت بهداشت دقيق و كامل در استخرها ضروري است (كلر زدن به موقع ، و يا ضد عفوني با گاز ازن و يا اشعه ماوراء بنفش ) وگرنه ممكن است بيماريهاي مختلف به شخص انتقال يابد . انتقال بعضي بيماريها مانند شپش سر و گال و غيره هم در صورت عدم رعايت بهداشت و استفاده از شانه و حوله ديگران شايع مي باشد .


نویسنده : دكتر يزدان بخش نجفيان

منبع : ماهنامه صنايع بهداشتي و آرايشي 134


برچسب‌ها: شنا, بهترین, ورزش, کودکی, پیری, خوردن, آشامیدن, خانمها, بهداشت
|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در یکشنبه بیست و هشتم شهریور 1389  |
 عکس روز

|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در یکشنبه بیست و هشتم شهریور 1389  |
 عکس روز

 

|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در شنبه بیست و هفتم شهریور 1389  |
 تاثیر ورزش شنا بر بیماریها
تاثیر ورزش شنا بر بیماریها

تاثیر ورزش شنا بر بیماریها

تابستان است! زمان مناسبی برای بازی پری دریایی و استراحت و عضله سازی. زمانی برای فرو بردن پا در آب. اثرات انواع متفاوت شنا چه در استخر و چه در دریا را بدانید و از آن بهره ببرید.


از شش سالگی شنا را فرا بگیرید
شنا: ورزشی بدون کسالت
بچه های مبتلا به آسم باید ورزش کنند

 

 با دکتر کازکوا در رابطه با این موضوع به بحث می نشینیم. : 
همۀ متخصصان بر سر این موضوع که شنا عوارض جانبی بسیار کمی دارد اتفاق نظر دارند. و چنانچه به درستی شنا کنیم (شکل های متفاوت آن را به تناوب انجام دهیم) هیچ دردی حس نخواهیم کرد.

اگر در تمام طول سال شنا کنیم می توانیم در تابستان تمرینات فشرده تری انجام دهیم. و در زمان تعطیلات فقط برای تفریح شنا کنیم.
اولین امتیاز شنا:در هر سنی می توان شنا کرد. ورزشی منحصر به فرد برای خانم ها، شنا بدن را شکل می دهد، تمام ماهیچه ها را سفت و کشیده می کند و بدن را مانند هیکل یک پری دریایی ظریف می کند. بنابر تاکید دکتر کازوکا، شنا فعالیت مناسب و استقامتی است.
 تکرار شنا به بدن شکل می دهد. تازگی و فشار آب، وقتی به شکل افقی در دریا یا استخر دراز کشیده اید، نیروی جذب بالایی بر بدن دارد. اما شنا بیشتر از بقیه ورزش ها باعث کاهش وزن نمی شود. 

خروج پاهایی سنگین
مسلماً در جریان یک حرکت ورزشی، هر چه که باشد، مصرف انرژی قابل توجه تر از زمان استراحت است. و این امر باعث بهبود سوخت و ساز بدن می شود. بنابراین شنا به تنهایی برای لاغر شدن کافی نیست، اما کنترل وزن را آسان می کند. 

 علاوه بر مصرف انرژی،  ضربه های داخل اّب اندام را شکل می دهند و جریان خون را نیز تحریک می کنند. تمرین مرتب شنا ،داشتن ظاهری کشیده و بالاتنه ای زیبا را تضمین می کند. 
کارشناسان،  شنای قورباغه را در برخی برنامه های کاهش وزن توصیه می کنند.
 
ضمناً خطر ابتلا به دیابت نوع 2 (اغلب به علت اضافه وزن و کم تحرکی) به لطف تمرینات مرتب شنا کاهش می یابد.

از سوی دیگر، شنا یکی از ورزش هایی است که می تواند جریان خون در سیاهرگها را بهبود ببخشد. 

حرکات شناانقباض و انبساط های پی در پی باعث پمپاژ خون در پاها می شوند. این پمپاژ برای افرادی که از سنگینی پا و یا مشکلات سیاهرگی رنج می برند، مناسب است.همچنین، آب باعث تحریک گردش خون هم می شود: آب برجستگی ها و نقاط حساس بدن را ماساژ می دهد. 

کاهش خطرات بیماری های قلبی و عروقی
شنا برای سیستم قلبی -  عروقی بسیار مفید است به این ترتیب که این ورزش فرکانس قلب را در هنگام سکون و فشار شریانی پایین می آورد. در نتیجه نیروی کارایی قلب در اثر تمرین مرتب شنا افزایش می یابد.

دکتر کازکوا تصریح می کند: ضمناً شنا فاکتورهای مرتبط به بیماری های قلب -عروقی را پایین می آورد. این ورزش استقامتیِ به واسطۀ شناور بودن در آب، جریان خون در قلب را بهبود می بخشد. این ورزش به طور همزمان به اعضای فوقانی و پایین تنه نیاز دارد و آنها را به حرکت در می آورد.

دکتر کازوکا خاطر نشان می کند: شنا ماهیچه های ما را به کار می اندازد، قدرت شان را بیشتر می کند ،استخوان ها و کمرمان را سخت و مستحکم می کند. همچنین این ورزش بسیار سازگار با مفاصل و کاهش دهنده خطر ابتلا به آرتروز است. نداشتن ضربه های شدید در این ورزش مانع فشار بر اسکلت بدن می شود و این خصوصیت شنا هست که باعث می شود افراد زیادی بتوانند این ورزش را انجام دهند.  

دیگر ورزش ها را با شنا تلفیق کنید دکتر کازکوا یادآوری می کند: بر خلاف عقیدۀ رایج، شنا به تنهایی برای داشتن تناسب اندام و سر زندگی کافی نیست. شنا باید با ورزش های تکمیلی دیگری مانند پیاده روی و دو همراه شود. شنا بهترین گزینه برای فعالیت ماهیچه ها نیست. زیرا در آب، بدن همه وزنش را تحمل نمی کند. 
به علاوه، شنا بر روی پوکی استخوان بی اثر است. شناگران حرفه ای پوکی استخوان پایین تری نسبت به بقیه افراد دارند. زیرا در آب دچار بی وزنی می شوند. از سوی دیگر،شنا به تنهایی برای تسکین دردهای پشت نیز کافی نیست. برای کاهش دردها باید ورزش های تقویتی دیگری مانند پیاده روی انجام دهیم.  

دکتر کازوا در پایان می گوید: شنا به عنوان یک ضد استرس عمل می کند و اغلب لحظات مفرحی را ایجاد می کند. 
شنا باعث می شود که بتوانید روحیه خود را عوض کنید، استراحت کنید و مشکلات روزانه را به دست فراموشی بسپارید. به طور خلاصه ذهن خود را خالی کنید. 
شنا امتیاز روحی -روانی دیگری نیز دارد؛ شنا "احترام به خود" را تقویت می کند و باعث می شود که بتوانید فشارهای روحیتان را تحت کنترل در آورید.

شنا مانند بقیه ورزش ها باعث ترشح آندروفین و در نتیجه ایجاد شادی و نشاط می شود. 
ما در آب مقدار بیشتری انرژی نسبت به خشکی مصرف می کنیم، این مصرف انرژی مطمئناً خوابی آسوده را برای ما به ارمغان می آورد. و تمام اینها دست به دست هم می دهند تا تعادل روانی ما را بهبود ببخشند.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ

برچسب‌ها: تاثیر, ورزش, شنا, بیماریها, شش سالگی, امتیاز, قلبی, عروقی
|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در جمعه بیست و ششم شهریور 1389  |
 عکس امروز از کودکان زیر اب
عکس های ناز از نوزادان در زیر آب

عکس های ناز از نوزادان در زیر آب

عکس های ناز از نوزادان در زیر آب

عکس های ناز از نوزادان در زیر آب

عکس های ناز از نوزادان در زیر آب

عکس های ناز از نوزادان در زیر آب

عکس های ناز از نوزادان در زیر آب

 

|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در دوشنبه بیست و دوم شهریور 1389  |
 
شنا، بهترين انتخاب برای كاهش وزن و مبتلايان به آرتروز

شنا، بهترين انتخاب برای كاهش وزن و مبتلايان به آرتروز

تاثير مثبت ورزش بر سلامت روحی و جسمی ما غير قابل انکار است. بهترين حالت، زمانی است که شما برنامه ورزشی خاصی که متناسب با ...

به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، تاثیر مثبت ورزش بر سلامت روحی و جسمی‌ما غیر قابل انکار است. بهترین حالت، زمانی است که شما برنامه ورزشی خاصی که متناسب با شیوه زندگی، علایق و شرایط جسمی‌تان باشد برگزینید، زیرا ورزش کاری است که باید از آن لذت ببرید.

اگر در فصل تابستان، گرما شما را از انجام ورزش منصرف می‌کند، به جای آنکه ورزش را قطع کنید، به شنا بپردازید. شنا نه تنها موجب طراوت و شادابی می‌شود، بلکه می‌تواند تاثیری معجزه آسا بر جسم و از بین رفتن آن کیلوهای اضافه بگذارد.

تاثیر مثبت فراوانی که چند مرتبه شنا در طول یا عرض استخر بر سلامت ما میگذارد، باورکردنی نیست. شنا سلامت را بهبود بخشیده و موجب تناسب تمام بدن می‌شود و قدرت، استقامت و انعطاف آنرا تقویت می‌کند.

شنا به عنوان یک ورزش، با بدن بسیار ملایمتر برخورد می‌کند و آسیب‌های ناشی از آن در حداقل هستند.

وزن بدن در آب به یک دهم وزن واقعی تقلیل یافته و خاصیت شناوری در آب، از شدت ضربه های وارد شده بر مفاصل می‌کاهد. کم شدن وزن در آب به افرادی که بدن آماده ای ندارند کمک می‌کند تا راحت تر حرکت کنند. به این ترتیب، شنا به خصوص برای افراد مبتلا به آرتروز، مشکلات پشت و کمر، مشکلات ناشی از اضافه وزن، بارداری و در کل افرادی که نمی‌توانند به ورزش های خشکی بپردازند، بهترین انتخاب خواهد بود.

علی رغم سبکی بدن در آب، شنا ورزشی سنگین به شمار می‌رود و تمام عضلات اصلی بدن را به حرکت وامی‌دارد. شنای کرال سینه، قورباغه و کرال پشت تقریبا از تمام عضلات اصلی بدن- شکم، عضلات دوسر و سه سر، سرین، عضلات پشت ران و چهارسر- استفاده می‌کنند.

شنا علاوه بر استفاده از گروه‌های متعدد ماهیچه ها، موجب انعطاف پذیری و حفظ نرمی‌مفاصل به خصوص در ناحیه لگن، گردن، شانه و دست و پا می‌شود. شنا در دسته ورزش های ایروبیک-هوازی- قرار دارد زیرا چند دور شنا بیش از سه دقیقه زمان میبرد و مقدار مصرف اکسیژن عضلات بسیار زیاد است.

از مزایای دیگر شنا می‌توان به کاهش فشار خون اشاره کرد که به نوبه خود موجب کاهش خطر سکته قلبی می‌شود. این ورزش توان قلب را بالا برده و میزان خون پمپ شده به بدن را افزایش میدهد و همچنین با افزایش جریان خون در ریه، موجب سوخت کالری بیشتر می‌شود.

بنابر گزارش کارشناسان، ورزش های آبی دارای مزایای جسمی، اجتماعی و روحی متعددی هستند که تعدادی از آنها بدین قرارند بهبود یافتن قدرت و انعطاف پذیری بدن، استقامت و تعادل عضلانی بهتر (به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران حرفه ای در رشته های دیگر، به تمرینات آبی هم می‌پردازند)، قلب قدرتمند، تناسب اندام، بهبود جریان خون، توان بخشی درمانی برای عضلات مستهلک و آسیب دیده و بهبود از تصادفات و آسیب های بدنی، کنترل وزن، از بین رفتن اضطراب و تنش های روحی، افزایش انرژی است.

این تصور غلط وجود دارد که چون بدن در طی شنا کردن متحمل فشار زیادی نمی‌شود، پس نمی‌توان آنرا ورزش خوبی دانست، در صورتی که هر چند بدن در آب سبک می‌شود، اما برای هر حرکت باید بر مقاومت آب غلبه کرده، انرژی زیادی مصرف کند، به این ترتیب حتی راه رفتن در آب از پیاده روی در خشکی کالری بیشتری می‌سوزاند.

انواع ورزش های قابل اجرا در آب از این قرارند؛

راه رفتن و دویدن آهسته در آب: این دو ورزش در آب دارای همان مزایای راه رفتن و دویدن در خشکی هستند، اما آسیب های کمتری دربر دارند. راه رفتن در آب میتواند در حالی که آب تا کمر یا سینه رسیده باشد انجام شود. مقاومت آب تاثیر این دو ورزش را بالا می‌برد.

ایروبیک در آب : همانطور که گفتیم، ایروبیک در آب شامل حرکاتی برای تقویت قلب و عروق است، حرکات ایروبیک ریتمیک و منظم هستند و می‌توان حرکات رابه مدت 20 دقیقه در آب اجرا کرد. مقاومت آب، تاثیر مثبت این حرکات را افزای می‌دهد.

یوگا و حرکات نرمشی در آب: آب خود به عنوان ماده ای آرامش بخش شناخته شده است و حرکات آرام، آهسته و روان بخشی از یوگا در آب هستند.

حرکات کششی و انعطاف پذیری : بهترین محیط برای تمرین و افزایش انعطاف پذیری بدن آب است که شامل حرکات کششی و حرکاتی برای تمام بدن است.

ورزش‌هایی برای تقویت و تناسب اندام: شامل حرکاتی برای بالاتنه و پایین تنه است که هرچند مقاومت آب می‌تواند تاثیر آنها را بسیار افزایش دهد اما گاهی با وسایل مخصوص اجرا می‌شود تا این مقاومت هرچه بیشتر شود. نتیجه این حرکات عضلاتی کشیده، محکم و زیباست.

دویدن آهسته و سریع در آب عمیق: در این ورزش، پا به کف استخر نمی‌رسد و حرکات دویدن در استخر عمیق اجرا می‌شود. به همین منظور از کمربندها، کفش ها و ابزارهای مختلفی برای شناور ماندن استفاده می‌شود.

ورزشهایی در لبه استخر : دیوار استخر بهترین وسیله برای نگهداشتن بدن در حال انجام حرکات است و خود به عنوان یک وسیله برای انجام حرکات به کار میرود.

کشش: حرکات کششی آهسته در میان حرکات ورزشی پر تحرک انجام میگیرد و موجب استراحت و بازگشت عضلات به حالت عادی شده، از دردناک شدن و کوفتگی بدن جلوگیری می‌کند.

شنا: شنا معمول‌ترین ورزش در آب است که به شیوه های مختلف-کرال سینه و پشت، غورباقه و پروانه- اجرا می‌شود. شما می‌توانید شنا را با آموختن یکی از انواع آن آغاز کرده و پس از مهارت یافتن در آن به انواع دیگر شنا بپردازید.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در یکشنبه بیست و یکم شهریور 1389  |
 
تأثیر شنا کردن بر طول عمر

تأثیر شنا کردن بر طول عمر

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مدیكال نیوز، تحقیقات اخیر دانشمندان دانشگاه كارولینای جنوبی نشان می‌دهد: افرادی كه...
 
شناكردن، برای بدن مفید است و سبب افزایش طول عمر می شود.
 
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مدیكال نیوز، تحقیقات اخیر دانشمندان دانشگاه كارولینای جنوبی نشان می‌دهد: افرادی كه به شناكردن رو می‌آورند، درمقایسه با افرادی كه پیاده‌روی یا دویدن را برای فعالیت بدنی خود انتخاب می‌كنند، پنجاه درصد كمتر دچار مرگ و میر ناشی از بیماریهای مختلف از جمله بیماریهای قلبی و عروقی می‌شوند.
 
دانشمندان براین باورند، شناكردن با توجه به مزایای چشمگیری كه در بدن به جا می‌گذارد، جایگزین بسیار مناسبی برای فعالیتهای بدنی سنتی همچون پیاده‌روی یا دویدن است.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
منبع: irinn.ir
 
|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در یکشنبه بیست و یکم شهریور 1389  |
 سلامتی با شنا
شنا

ورزش های آبی!!

بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز زانو،در آرزوی ورزش‌های بی‌دردسری هستند که بدون فشار بر زانو بتوانند عضلات خود را تقویت کنند و از درد زانو بکاهند.

در کشورهای پیشرفته و در علم طب ورزشی،امروزه ورزش‌های مناسب این بیماران در داخل استخرهای مخصوص توانبخشی انجام می‌گیرد.در این شماره با یک نسخه ورزش ساده دو مرحله از 4 مرحله تقویت عضلات اطراف زانو را که در استخر شنا و در عمق کم باید انجام گیرد خدمت شما ارایه می‌کنیم.هوا رو به گرمی است و از استخرها می‌توان بیشتر و بهتر استفاده کرد...
گرم کردن
 
قدم برداشتن به جلو
 

عمود بایستید.زانو و لگن یکطرف را خم کنید.ساق را صاف کنید و مچ پا را به پشت خم کنید و روی پاشنه پا فرود آیید.به طرف جلو روی انگشتان پا بلند شوید.با پای دیگر این حرکت را تکرار کنید و به جلو گام بردارید.

قدم برداشتن به عقب
عمود بایستید،لگن و زانوی یکطرف را خم کنید.ساق را در پشت بدن قرار دهید.مچ پا را به جلو خم کرده و روی انگشتان فرود آیید و به آرامی به سمت پاشنه بچرخید.با پای دیگر تکرار کنید.

قدم برداشتن به پهلو

عمود بایستید در حالیکه پاها صاف هستند.یک پا را دور کنید و سپس آن را روی کف استخر قرار دهید. پای مخالف را به سمت وسط بیاورید تا دوباره در حالت ایستاده قرار گیرید.در جهت مخالف تکرار کنید.

کشش
 
کشش غیر فعال عضله جلوی رانجسم شناور را اطراف پای مورد نظر قرار دهید.رو به دیوار استخر بایستید در حالیکه جلوی ران‌ها و لگن با دیوار در تماس باشند،تنه را صاف نگه‌دارید و تا حد امکان زانو را بیشتر خم کنید و پاشنه را به طرف باسن فشار دهید. 
 

کشش عضلات پشت رانپاشنه پای مورد نظر را روی زمین قرار دهید.در حالیکه مچ پا به پشت خم شده است.از ناحیه لگن به طرف جلو خم شوید،سر و تنه را به طرف جلو روی پاها نگه‌دارید و عضلات پشت پای مورد نظر را تحت کشش قرار دهید.نگه‌دارید و سپس شل کنید.
 

کشش عضلات پشت ساق پارو به دیوار استخر بایستید.در حالیکه آرنج صاف و پاها کنار یکدیگر است،با پای دیگر یک قدم به جلو بردارید.همزمان آرنج‌ها را خم و تنه را به طرف جلو حرکت دهید.پاشنه پای عقب را روی زمین نگه‌دارید. مفاصل ران را به طرف جلو و پاشنه عقب را به پایین فشار دهید.
 

کشش خم زانو در وضعیت نشستهبنشینید در حالیکه زانوها روی یک پارالل است و خودتان را روی بار عقبی نگه‌دارید.ساق پای دیگر را روی ساق پای مورد نظر قرار دهید و با پای مورد نظر به عقب فشار دهید تا کشش احساس شود. نگه‌دارید و سپس شل کنید.
 

کشش باز زانو در حالت نشستهبنشینید در حالیکه زانو روی یک پارالل است و خود را روی بار عقب پارالل نگه‌دارید.پای دیگر را زیر مچ پای مخالف قرار دهید.پای دیگر را صاف کنید تا به صاف شدن زانو پای مورد نظر کمک کنید. نگه‌دارید و سپس شل کنید.
 


تقویت

پا دوچرخه یک پایی

دیوار استخر را نگه‌دارید و روی یک پا بایستید. پای مورد نظر را خم و صاف کنید. عمل دوچرخه زدن را انجام دهید. جهت را بر عکس کنید و تکرار کنید.

به عقب کشیدن عضلات پشت پا

بایستید در حالیکه پشت به دیوار استخر هستید.دیوار استخر را نگه‌دارید و لگن پای مورد نظر را تا 90 درجه خم کنید.در حالیکه خمبودن لگن را حفظ می‌کنید، زانو را صاف و خم کنید.
 

دور و نزدیک کردن پا

با فاصله‌ای به اندازه طول اندام فوقانی کنار دیوار استخر ایستاده و لبه دیوار را بگیرید.به آرامی پای راست را صاف و از کنار بدن بالا بیاورید.به وضعیت اولیه عنی خط وسط بدن بازگردید.
 
خم کردن مفصل لگندر حالیکه پاها کنار یکدیگر است و یک پهلو به طرف دیوار استخر قرار دارد،به دست نزدیک به دیوار تکیه دهید.به آرامی پای مخالف را صاف کرده و در جلوی بدن بالا بیاورید.خم کردن فقط از ناحیه ران باشد. زانوی پای حمایت‌کننده باید خم باشد.
 

به عقب کشیدن پشت پا

بایستید در حالیکه پشت به دیوار استخر هستید.دیوار استخر را نگه‌دارید و لگن پای مورد نظر را تا 90 درجه خم کنید.در حالیکه حالت خم شدن لگن را حفظ می‌کنید،زانو را صاف و خم کنید.
 

خم و باز کردن مقاومتی زانو

روی مچ پای مورد نظر،مقاومتی قرار دهید.بایستید در حالیکه زانوی مورد نظر روی پارالل است.خودتان را روی بار عقبی نگه‌دارید.زانوی مورد نظر را خم و صاف کنید.
 

باز کردن مفصل لگن

بایستید در حالیکه پاها کنار یکدیگر است و یک پهلو به طرف دیوار استخر قرار دارد،با دست نزدیک دیوار را بگیرید.با سفت کردن باسن به آرامی پای مخالف را صاف و به طرف عقب فشار دهید.تنه را صاف نگه‌دارید و سر به طرف جلو باشد.زانوی پای حمایت کننده باید کمی خم باشد.حال به وضعیت اولیه باز گردید.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ


برچسب‌ها: سلامتی, مفصل, لگن, زانو, پای دوچرخه, گرم کردن, شنا
|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در یکشنبه بیست و یکم شهریور 1389  |
 عکس امروز شنا

|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در یکشنبه بیست و یکم شهریور 1389  |
 عکس روز از شناگران ایرانی

|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در شنبه بیستم شهریور 1389  |
 شنا
شنا 
شنا یکی از ورزش ها و سرگرمی های بسیار مناسب و لذت بخش برای تمامی افراد در سنین مختلف، به ویژه در فصل گرما است. لذت این تفریح سالم تعداد زیادی را حتی در فصل سرما راهی استخرها می کند، اما آنچه شاید از سوی برخی کمتر مورد توجه قرار گیرد، آب «سالم» استخرها است. رعایت مسائل بهداشتی به ویژه پاکیزگی آب و تجهیزاتی که در این محل ها استفاده می شود، باید به طور کامل نظارت و کنترل شوند.
معمولاً آب استخرها بر اثر اضافه شدن موادی از بدن شناگران به آن مانند مو، چربی، میکروب های دستگاه تنفس و گوارش و سایر باکتری های مضر و مواد زائد روی پوست، آلوده می شود و چون میزان این آلودگی بر اثر شنا و استفاده افراد مختلف از استخرها، به طور مرتب در حال افزایش است، استخر را به محل مناسبی برای آلوده شدن بهره بران آن تبدیل کرده است، بنابراین به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری باید به معیارهای بهداشتی که برای استخرهای شنا تدوین شده است، توجه کرد. صافی و شفافیت آب استخر، درجه حرارت، مقدار کلر آزاد و باقیمانده در آب و میزان موجودات ذره بینی از جمله معیارهایی هستند که توجه به آنها اهمیت زیادی دارد.
نایب رئیس فدراسیون شنا درباره بهداشت استخرها می گوید: «با آغاز فصل گرما، معمولاً تعداد مراجعه کنندگان به استخرها افزایش می یابد، لذا ضروری است که مسئولان سازمان تربیت بدنی، اداره کل استان ها و هیأت های شنای هر استان، نظارت بر استخرها را بیشتر کنند. معمولاً اداره کل تربیت بدنی استان ها، قبل از شروع فصل تابستان کلاس های آموزشی برای مدیران استخرها برگزار می کنند تا آنها بیشتر با مسائل مربوط به بهداشت استخرها آشنا شوند.»

فاطمه سلامی نکته بسیار مهم در این زمینه را بهداشت آب عنوان می کند و می افزاید: «در این کلاس ها مدیران استخرها نحوه اندازه گیری میزان کلر آب را می آموزند تا در صورت کم شدن کلر، به راحتی بتوانند این ماده را به آب اضافه کنند؛ به خصوص در استخرهای روباز که کلر سریع تر در فضا منتشر می شود.
همچنین با آغاز فصل گرما، بازرسانی از سوی اداره کل تربیت بدنی، به استخرها اعزام می شوند تا علاوه بر بررسی بهداشت، تعداد دوش های آب و سرویس های بهداشتی را نسبت به تعداد مراجعه کنندگان بررسی کنند و به عبارتی بر همه استخرها با جدیت نظارت می شود.»

سلامی اظهار می کند: «برای پیشگیری از انتقال بیماری ها و ویروس ها در استخر باید مراجعان بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند و اگر فردی مبتلا به بیماری های پوستی، قارچی، عفونی و غیره است، از مراجعه به استخر خودداری کند، همچنین دوش گرفتن قبل و بعد از شنا، استفاده از کلاه شنا، حوله، دمپایی شخصی، بسیار ضرورت دارد و به هیچ وجه استفاده از وسایل دیگران یا اجاره کردن آنها توصیه نمی شود.»

وی درباره انتقال بیماری های عفونی در زنان می گوید: «در صورتی که میزان کلر آب به اندازه باشد، مشکلی در این زمینه برای زنان به وجود نمی آید، اما اگر زنان هم نکات بهداشتی را رعایت نکنند، علاوه بر این که می توانند بیماری را به دیگران منتقل کنند، خود نیز هم به علت مستعد بودن، آماده دریافت میکروب ها و ویروس ها می شوند، بنابراین رعایت نکات بهداشت فردی بسیار ضروری است.»

سلامی در ادامه توصیه می کند: «صاحبان استخرها باید از مدیران باتجربه ای که سابقه کار در استخر دارند، استفاده کنند و داشتن کارت مربیگری شنا برای مدیران الزامی است. همچنین مدیران باید تجربه نگهداری سالم آب را داشته باشند تا بتوانند میزان کلر آن را در هر ساعتی از روز اندازه گیری کنند و در صورت کم بودن، کلر به آب تزریق کنند.»

دکتر مسعود مردانی، فوق تخصص بیماری های عفونی نیز در این زمینه می گوید: «اگر استفاده از استخر با توجه به اصول بهداشتی نباشد، می تواند برای فرد مشکلاتی را به وجود آورد، چرا که استخر یک مکان عمومی است و با سلامت همه افراد ارتباط دارد.»وی با تأکید بر این که رعایت بهداشت فردی و اجتماعی هنگام شنا کردن بسیار ضروری است، می گوید: «همه افراد قبل از رفتن به استخر باید دوش بگیرند و این نکته بسیار اهمیت دارد؛ همچنین آب استخر با کلر ضدعفونی می شود و کلرینه می تواند باکتری های گرم منفی روده ای را از بین ببرد.
مناسب بودن میزان کلر، باکتری ها و میکروب ها را از بین می برد و از سویی دیگر اگر میزان کلر بیش از حد عادی باشد، موجب حساسیت های ریوی و استنشاقی در فرد می شود.»

وی با هشدار نسبت به این که در صورت رعایت نکردن بهداشت، آب استخر می تواند موجب انتقال بیماری ها شود، تأکید می کند: «والدین باید به فرزندان خود بیاموزند که از ادرار کردن در آب استخر خودداری کنند، زیرا این کار علاوه بر ناپسند بودن موجب بروز عفونت های روده ای، انگلی و قارچی می شود. همچنین در صورتی که میزان کلر آب زیر حد استاندارد باشد، باکتری های گرم منفی روده ای موجب بروز اسهال های عفونی می شوند و در صورت خوردن آب و تماس دست با آب آلوده، اسهال، استفراغ، تب و عفونت روده ای در فرد بروز می کند. این مشکل در کودکان بیشتر است.»

دکتر مردانی با هشدار به بیماران مبتلا به عفونت انگلی می گوید: «در صورتی که این افراد قبل از رفتن به استخر دوش نگیرند، آب را آلوده کرده و انگل ها را که با چشم قابل رؤیت نیستند، در آب پخش می کنند و درنتیجه موجب بروز این بیماری در دیگران با علایم دل درد، تهوع و استفراغ می شوند. نکته مهم دیگر عفونت های قارچی است که در محیط های گرم بیشتر زندگی می کنند و معمولاً در چین های بدن مثل زیر بغل و کشاله ران مشاهده می شود و در صورتی که فرد مبتلا به این عفونت ها به استخر برود موجب آلودگی آب و انتقال بیماری به دیگران می شود، پس ضرورت دارد افراد از مصرف وسایل مشترک یا اجاره ای همانند حوله، مایو، دمپایی و غیره خودداری کنند.»

این فوق تخصص بیماری های عفونی در ادامه تأکید می کند: «البته این مسائل نباید موجب ترس از مراجعه به استخر شود و افراد را از شنا کردن منصرف کند. بلکه باید بیشتر به رعایت بهداشت فردی و اجتماعی توجه کرد و مسئولان استخرها نیز باید به تناوب و بسته به میزان استفاده، آب استخر را عوض کنند.»

دکتر منصور میرصمدی، فوق تخصص قرنیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان این که آب استخر می تواند موجب بروز بیماری های چشمی شود، اظهار می کند: «آب آلوده استخرها می تواند موجب مشکلات چشمی در کوتاه مدت و حتی طولانی مدت شود؛ سوزش، قرمزی، حساسیت و تحریک چشم از جمله مشکلات موقتی است که به خاطر زیادی میزان کلر به وجود می آید و به خودی خود برطرف می شود. در صورتی که آلودگی میکروبی وجود داشته باشد، آدنوویروس ها بروز کرده و منجر به انتقال عفونت ویروسی می شوند که بسیار خطرناک بوده و موجب سوزش، درد و قرمزی چشم می شود، این عفونت منجر به ورم ملتحمه شده و قرنیه را گرفتار می کند. به این بیماری زخم قرنیه یا کراتیت گفته می شود.»

وی در ادامه با اشاره به کدورت قرنیه می گوید: «در صورت بروز این بیماری، تاری دائمی چشم به وجود می آید. همچنین افرادی که از لنز استفاده می کنند، باید هنگام ورود به استخر لنز خود را بردارند، چرا که امکان دارد هنگام شنا کردن، لنز از چشم بیرون بیاید و در صورت استفاده مجدد چون روی آن لایه ای از عفونت، قارچ، باکتری و ویروس می چسبد، می تواند برای فرد مشکلات خطرناکی را به وجود آورد.»

وی هشدار می دهد: «این مشکلات در افرادی که از لنز نرم استفاده می کنند، بیشتر است، لذا افرادی که شماره چشم آنها چندان زیاد نیست، می توانند از عینک استفاده کنند.»

برچسب‌ها: شنا
|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در جمعه نوزدهم شهریور 1389  |
 عکس امروز از شنا
|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در پنجشنبه هجدهم شهریور 1389  |
 شنای کودکان

Persianv.com At site
Persianv.com At site
Persianv.com At site
Persianv.com At site

|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در چهارشنبه هفدهم شهریور 1389  |
 
شِنا، مهارت یا ورزش شناور ماندن و حرکت، درون آب است. آموختن شنا، علاوه بر تقویت جسم، در مواقع اضطراری و افتادن ناگهانی درون آب ،زندگی انسان را نجات خواهد داد .بسیاری از حیوانات، هنگام تولد و به طور غریزی، قادر به شنا کردن هستند ؛اما انسان باید شنا کردن را یاد بگیرد. یادگیرندگان شنا، تمرین های خود را اغلب در استخرهای کم عمق و کناره دریاها شروع می کنند. آنها ابتدا شناور ماندن روی آب و سپس حرکت های پا را می آموزند و در پایان حرکت های دست را نیز یاد خواهند گرفت. شناگران تازه کار باید چگونگی حرکت های هماهنگ دست با نفس کشیدن را تمرین کنند. شناگران، معمولا یک یا چند شنا می آموزند.

این ورزش دارای انواع گوناگونی است، اما چهار نوع متداول آن عبارتند از:

 

شنای قورباغه گونه‌ای از ورزش شنا است. شنای قورباغه قدیمی‌ترین و رایجترین گونه شنا است. دلیل این امر اینست که در این نوع از شنا، شناگر قادر به تنفس راحت در حین شنا نیز هست. در استخرها گونه‌هایی از شنا که در آغاز به شناگران آموخته می‌شود معمولاً اول شنای قورباغه و شنای کرال سینه است.

 

شنای قورباغه

 

شنای پروانه یکی از زیبا ترین و مشکل ترین انواع شنا است که در اکثر مسابقات معتبر جزو پر بیننده ترین انواع شناست . در این نوع شنا حرکت پا ها مانند حرکت دلفین در آب است و از کمر آغاز می شود دستها نیز بطور همزمان و از طرفین به سمت جلو پرتاب می شود و و همزمان با این عمل سر از آب بیرون امده و هواگیری انجام می شود.

شنای پروانه پس از شنای کرال سینه سریع‌ترین نوع شنا می‌باشد.

 

 

کرال سینه یکی از انواع شنا می‌باشد. حرکاتی کاملاً تعریف شده و مشخص دارد. شانه‌ها باید با آب در یک خط قرار بگیرند، و حرکات دست‌ها و پاها باید با هم انجام شود و یک عمل را انجام دهند. دست‌ها از سینه دور شده و به دور بدن می‌گردد و بعد دوباره به جای اولیه باز می‌گردد (پاها نیز دقیقاً همین عمل را انجام می‌دهند). اگر با این حرکت یک ساعت شنا کنید، حدود ۷۵۰

کالری خواهید سوزاند.

|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در سه شنبه شانزدهم شهریور 1389  |
 عکس روز

 

|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در سه شنبه شانزدهم شهریور 1389  |
 شنا

|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در دوشنبه پانزدهم شهریور 1389  |
 

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

|+| نوشته شده توسط رضا خسروی در شنبه سیزدهم شهریور 1389  |
 
 
بالا